‘Arı sütü’ altınla yarışıyor

Posted by

Türkiye’nin en önemli arı ve bal üretim merkezlerinin başında gelen Aydın’da arıcılar, bal polen ve anaarı üretiminin yanında arı sütü üretimine de yük vermeye başladı. Hayli zahmetli ve bir o kadar da sabır gerektiren bir iş olmasına rağmen fiyatı altınla yarışan arı sütü tüketenlere şifa satanlara ise servet veriyor.

İklimi, bitki örtüsü ve sahip olduğu endemik bitkiler nedeniyle arıların nerdeyse yılın 8 ayını tabiatta geçirdiği Aydın’da arı ürünlerinin de hayli değerli ve kıymetli olduğu belirtildi. Pandemi döneminde arı ürünleri ve özellikle arı sütüne çok fazla talep olması nedeniyle arı sütü üretiminin de arttığını kaydeden Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği’nin İdare Heyeti Üyesi Mehmet Gür, talepler münasebetiyle vakti müsait olan ve uğraşmayı seven arıcıların arı sütü üretmeye başladığını belirtti.

İlaç ve kozmetik dalında kullanılan birebir vakitte kanser hastalığının tedavisinde bedendeki meyyit hücreleri canlandırdığı düşünülen arı sütünün zahmetli bir uğraş sonucu elde edildiğini belirten Rahime Gür ise, “Arı sütü üretimini pandemi periyodunda başladım. Gelen talepler üzerine devam ediyoruz. Zahmetli bir iş lakin uğraşmayı sevenler için hoş ve hayli bereketli bir iş. Arı sütü, ilaç ve kozmetik kesiminin yanında sıhhat için tüketiliyor. Bedendeki meyyit hücreleri canlandırması ve kanser hastalığına tesirli yararı olması nedeniyle beden direndi düşük olanlar şifa için tüketiyor. Bunun yanında çocuğu olmayan çiftler de çocuk sahibi olabilmek maksadıyla tüketiyor” dedi.

Özel kaşık kullanılarak, metal ile temas ettirilmeden toplanan arı sütü soğuk zincir ile koruma ediliyor. Petekler ortasından özel bir prosedürle toplanan arı sütleri, kraliçe arısı olmayan kovanlara yerleştiriliyor. Burada kraliçeye sahip olmayan arılar yüzük ismi verilen özel petekteki bu bölmelere özel besleme yapıyor. 72 saat sonra bu özel petek içerisinde diğer arılar tarafından biriktirilen ve adına arı sütü verilen özel besin toplanarak soğuk zincir ile tüketime sunuluyor.

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.