Anket çalışması: Şirketlerin yüzde 64’ü maaşa ek artırım yapacak

Posted by

Global insan kaynakları ve idare danışmanlığı şirketi Mercer ve insan idaresi alanında faaliyet gösteren PERYÖN işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Nisan 2022 Fiyat Artış Trendleri Orta Anketi’nin sonuçlarına nazaran firmalar bu yıl maaşlara ortalama yüzde 58 artırım yapacak. Yabancı sermayeli firmalarda bu oran yüzde 70,7 olarak hesaplanırken, yerli firmalarda yüzde 53,3 olarak ölçüldü.

HANGİ AYLARDA EK ARTIRIM PLANLANIYOR

Şirketlerin yüzde 63,9’u ise enflasyon kayıpları nedeniyle ek artırım yapacak. 2022 yılında ek fiyat artışı gerçekleşecek firmaların yüzde 85’i bir kere bunu yapmayı planlarken, yüzde 12’si iki defa, yüzde 2,4’ü ise iki seferden fazla artış yapmayı düşündüğünü belirtiyor. Firmaların yüzde 41,1’i Temmuz, yüzde 19,8’i Nisan ve yüzde 10’u ise Haziran ayında ek fiyat artışını gerçekleştireceğini söylüyor. 2022 ek artış bütçesinin en yüksek olduğu bölümler ise; yüzde 25 lojistik, yüzde 20 otomotiv ana ve tedarik sanayi, güç, teknoloji, sigorta, üretim, maden/metal ve perakende olarak göze çarpıyor.

ARTIRIM ARTIŞI NASIL BELİRLENİYOR?

Anketin sonuçlarına nazaran; firmaların yüzde 52’si geçmiş ayların enflasyonunu, yüzde 34’ü ise fiyat araştırmalarını baz aldıklarını söylüyor. Geçmiş enflasyonları baz alan firmaların yüzde 35’i son 6 ay, yüzde 26’sı son 12 ay ve yüzde 18’i ise son 3 ayı dikkate aldıklarını belirtiyor.

EN ÇOK MAAŞ ARTIRIMI YAPACAK BÖLÜMLER

2022 yılında en çok ek fiyat artışı gerçekleşecek bölümler ise yüzde 83,3 kimya, yüzde 78,3 üretim dışı, yüzde 75 otomotiv tedarik sanayi ve yüzde 67,7 üretim olacak. 2022 yılında ek fiyat artışı gerçekleştirecek firmaların yüzde 16’sı bu ek artışı 2023 bütçesinden kaynaklandırmayı düşünüyor.

‘EK ARTIRIMI DAHA FAZLA ŞİRKET GÜNDEMİNE ALMALI’

Mercer Türkiye CEO’su Dinçer Güleyin, “Türkiye’de 2018 yılında başlayan ve bilhassa pandemi sonrasında yaşanan ekonomik belirsizliklerle birlikte bu yıl daha fazla gördüğümüz kur dalgalanmaları, 2021 yılında gerçekleşen taban fiyat artırımı ve yüksek enflasyon, çalışan tarafında fiyat artış beklentilerini de yükseltirken firmaları da bu hususta çeşitli tedbirler almaya itti. Neredeyse tüm dallarda 2022 yılında ek fiyat artışı planlamasının yapılması enflasyon ve maliyetlerdeki artışın her alanda tesirini gösterdiğini ortaya koyuyor. Başka yandan bu şirketlerin ek artışları 2023 yılı bütçelerinden karşıladığını da görüyoruz” dedi.

PERYÖN İdare Konseyi Lideri Buket Çelebiöven ise “Yıl içerisinde enflasyon sayılarında meydana gelen artışı göz önünde bulundurduğumuzda ek artışı daha fazla şirketin gündeme almasında yarar olduğunu görüyoruz” teklifinde bulundu. (EKONOMİ SERVİSİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.