AKP’deki çatlak büyüyor: Arınç’tan sonra Çelik de ‘kral çıplak’ dedi

Posted by

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’a konuşan AKP’li Çelik, güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüş gayesiyle kurulan 6’lı muhalefet masasına işaret ederek, “Otoriterleşme zıtları birleştirir. Birbiriyle bir ortaya gelmesi mümkün olmayanları otoriterleşme bir ortaya getirir. Artık, Sayın Ali Babacan, Sayın Ahmet Davutoğlu, Sayın Temel Karamollaoğlu, Sayın Gültekin Uysal ve Sayın Meral Akşener. Beş isim sayıyorum. İnançları, dünya görüşleri, hayatlarını tanzim etme biçimleri bakımından AK Parti’ye mi daha yakın CHP’ye mi? AK Parti’ye lakin CHP’yle ittifak kuruyorlar. AK Partililerin bunu oturup düşünmesi lazım. Şapkamızı önümüze alıp düşünmemiz lazım” diye konuştu.

“BUNLARI LİSANA GETİRMEK ‘KRAL ÇIPLAK’ DEMEKSE ‘KRAL ÇIPLAK'”

Çelik, eski TBMM Lideri ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Kral çıplak demenin vaktidir. Allah yiğit olana izzet verir” kelamlarını de kıymetlendirdi.

Çelik, “Türkiye’de hayat pahalılığı var. Ben iktidar mensubu olduğum için, ‘Yok canım her şey güllük gülistanlık, ne hayat pahalılığı’ dersem ben saygınlığımı kaybederim. ‘Hayat pahalılığı var, enflasyon yüksektir’ demek şayet ‘kral çıplak’ demekse, eyvallah kral çıplak. Şayet Türkiye’de hukuksuzluklar, adaletsizlikler varsa bunları lisana getirmek ‘kral çıplak’ demekse kral çıplak. Sayın Arınç’ın kastettiği bu. Türkiye’de bütün siyaset şahısların etrafında yapılır. Bugün de siyasetin ve muhalefetin Sayın Erdoğan’ın etrafında dönmesini gerçek bulmuyorum. Sayın Erdoğan bir fanidir ya. Bence prensipler üzerinden, prensipler üzerinden siyaset yapılması gerekiyor. İşi yalnızca şahıslar üzerinden ele almak çok gerçek sonuçlara bizi götürmez” sözünü kullandı.

“AK PARTİ’NİN MUHAFAZAKÂR KÜRTLERİ KÜSTÜRDÜĞÜNE İNANIYORUM”

Çelik, AKP’deki oy kaybını ve Kürtlerin tercihini de kıymetlendirdi. Çelik, AKP’de oy kaybı olduğunu söylerken, “Türkiye’de 20 milyon Kürt olduğu söyleniyor. 20 milyon Kürt varsa 15 milyon da Kürt seçmen var demektir. Pekala 5 milyonu HDP’ye oy veriyorsa öbürleri kime oy veriyor? AK Parti’ye veriyor. Doğu ve Güneydoğu’da CHP’nin bir varlığı var mı?” dedi.

Çelik şöyle devam etti:

“Eli HDP’ye oy vermeye gitmeyen muhafazakâr Kürtler büyük çapta AK Parti’ye oy veriyor. Ben Genel Merkez’deki MYK’da, MKYK’da, Bakanlar Kurulu’nda daima şunu söyledim. AK Parti Edirne’den Kars’a kadar her etnik ögeden her bölgeden oy alan bir partidir. Şayet biz Türkçülerle yakınlaşırsak Kürtleri kaybederiz. Şayet biz Kürtçü siyasetle yakınlaşırsak Türkleri kaybederiz. AK Parti’nin bu türlü bir lüksü olamaz. Münasebetiyle ben oldum muhtemel bu çerçevede MHP ile ittifaka girmiş bir AK Parti’nin birçok muhafazakâr Kürt’ü küstürdüğüne inananlardanım. Burada önemli manada bir külfet var.”

“YARGIYI SİYASİLERE, MUHALİFLERİMİZE KARŞI SOPA OLARAK KULLANMAMALIYIZ”

Milli Eğitim Bakanı olduğu devirde yargının iktidara karşı bir sopa olarak kullanıldığını söyleyen Çelik, mevcut durumu da şöyle kıymetlendirdi:

“Yargı o gün diğer bir küme tarafından bizim hükümetimize ve iktidarımıza karşı sopa olarak kullanılıyordu. Fakat bizim bugün bu türlü bir şey yapmamamız gerekiyor. Mademki güç kuvvet bizde, o vakit biz yargıyı diğerine karşı, siyasilere karşı, muhaliflerimize karşı sopa olarak kullanmamalıyız. Bunu Enis Berberoğlu’na haksızlık yapıldığını söylerken de vurguladım, Osman Kavala’yla ilgili olarak da söyledim. Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezada da söyledim. Birinci sefer söylemiyorum. Yargı, hukuk terazisi, asla şaşmamalıdır. Kiminle ilgili olursa olsun gerçek manada hukuk uygulanmalıdır.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.