AKP’de ‘yetki’ arbedesi: Şamil Tayyar’dan Mehmet Uçum’a zehir zemberek kelamlar

Posted by

Ekonomik kriz derinleşip seçim tartışmaları giderek sürat kazanırken iktidar içindeki arbede da giderek büyüyor. Son olarak, Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50+1 ve ‘Soros’ tartışması AKP’deki krizi gözler önüne sermişti.

Akabinde, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Siyasetleri Konseyi Başkanvekili Mehmet Uçum, geçen hafta TV100’de Candaş Tolga Işık’ın sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50+1 sistemine vakit zaman hükümet içinden de itirazlar yükselirken, Uçum’dan net bir açıklama gelmişti. Tartışma konusu olan 50+1 sisteminden vazgeçilmeyeceğini söyleyen Uçum “50+1, Türkiye’de hem siyasi istikrarın hem toplumsal istikrarın teminatıdır. Türkiye’de rastgele bir cumhurbaşkanı adayının 50+1 alabilmesi için Türkiye’nin her bölümüne hitap etmesi lazım” demişti. Uçum, soru üzerine Soros ile ilgili direkt olarak bir belgenin ve soruşturmanın olmadığını da açıklamıştı.

Uçum ayrıyeten, kendisinin dünya görüşünü, “Ben yurtsever sol demokrat bir adamım, Atatürk hepimizin kırmızı çizgisidir, Türkiye benim kırmızı çizgimdir, Cumhuriyetin birikimleri benim vazgeçilmezimdir. Yeni anayasa çalışması bu birikim üzerine kurulacak. Cumhuriyet, laiklik, Atatürk üzerine kurulacak” kelamlarıyla tanımlamıştı.

TAYYAR’DAN UÇUM’A ZEHİR ZEMBEREK KELAMLAR

AKP Merkez Karar ve İdare Şurası (MKYK) üyesi Şamil Tayyar, Uçum’un “Ben solcu bir adamım. Atatürk benim kırmızı çizgimdir. Yeni anayasa da laiklik ve Atatürk üzerine kurulacak” kelamlarının yer aldığı paylaşımı alıntılayarak Uçum’a çok sert reaksiyon gösterdi.

AKP’li Tayyar, iktidar partisi içerisindeki ‘yetki’nin altını çizerek karar organının, kendisinin de üyesi olduğu MKYK olduğunu belirtti.

Tayyar, “AK Parti’nin bir başkanı var. Karar organı MKYK var. Bir parlamento var. AK Parti’nin parlamentoda bir kümesi var. Güya hepsinin üzerinde, tek karar vericiymiş üzere karar cümlesi kuruyor. Bu nasıl bir özgüven? Nasıl bir şımarıklık?” tabirlerine yer verdi.

DAHA EVVEL DE ‘SOROS’ ÜZERİNDEN BİRBİRİNE GİRMİŞLERDİ

Tayyar, 50 artı 1 sistemini getirenlerin Cumhurbaşkanı’na tuzak kurduğunu ve bu şahısların “Soros’un AKP içinde yerleştirdiği adamları” olduğunu söylemişti. Tayyar ile Uçum ortasında hususa dair bir tartışma yaşanmıştı. Eski AKP milletvekili Mehmet Metiner de ‘Soros’ arbedesine toplumsal medya hesabından dahil olmuştu.

Anayasa değişikliğini hazırlayan grubun içinde bulunan Uçum, “Türkiye’yi değil kendilerini düşünenler, ülke zıtlığını iş edinenler, hakkımda ‘sorosçuluk yalanı’ yayma peşindeler. Ne yaparsanız yapın 2007 ve 2017’de iki kere halk tarafından kabul edilmiş Türkiye’nin sosyolojik ve siyasi istikrarının garantisi 50+1 kuralından halk vazgeçmez” sözlerini kullanmıştı.

Uçum’un açıklamaları üzerine Şamil Tayyar’dan sert bir karşılık gelmiş, Twitter’dan açıklama yapan Tayyar, “Uçum, devlet memurudur. Bir devlet memuru, siyasete racon kesemez. Siyaset yapacaksa, verir istifasını, çıkar er meydanına. Hodri meydan” demişti.

Metiner, “Görünen o ki Soros’un her yerde her kesimde adamları var. Daima içimizden vurulduk. Başımıza geçirdiklerimizin ihanetine uğradık. Gerekli dersi almadığımızı görmek üzüyor bizi. Şimdilik bu kadar diyeyim” tabirlerine yer vermişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.