ABD’den Sincan özerk bölgesinde üretilen mallara ithalat yasağı

Posted by

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Bugünden itibaren ABD Gümrük ve Hudut Muhafaza (Yönetimi), Uygurların Zorla Çalıştırılmasını Tedbire Yasasının, Sincan’da Uygurların zorla çalıştırılması suretiyle üretilen eserlerin ABD’ye ithal edilmesini yasaklayan kararlarını uygulamaya başlayacak.” denildi.

Açıklamada, bakanlığın Sincan’da zorla çalıştırmayla gayrete devam edeceği ve buradaki insan hakları ihlaline karşı memleketler arası uyumu güçlendirmek için çalışmaya kararlı olduğu belirtildi.

Çin’de ve dünyada başta zorla çalıştırma olmak üzere insan hakları ihlallerinin, idare için bir öncelik olduğuna işaret edilen açıklamada, “Vize kısıtlamaları, Global Magnitsky kapsamındaki mali yaptırımlar, ihracat denetimleri ve ithalat kısıtlamaları dahil olmak üzere Sincan’da hesap verebilirlik için somut tedbirler aldık ve ayrıyeten ABD şirketlerinin bundan kaçınmasına yardımcı olmak için Sincan hakkında birçok kurumun ortak çalışması ile bir iş rehberi yayınladık.” sözlerine yer verildi.

Açıklamada, zorla çalıştırma suretiyle üretilen malların ithalatını yasaklayan ABD’nin, yasal yükümlülüklerini hatırlatmak üzere şirketlerle irtibata geçeceği belirtildi.

ABD Lideri Joe Biden, 23 Aralık 2021’de Kongrede iki partinin ezici takviyesiyle geçen Uygurların Zorla Çalıştırılmasını Tedbire Yasasını imzalamıştı.

ABD Dışişleri, uzun bir müddettir Çin’in Sincan Özerk Bölgesindeki Uygurlara yönelik uygulamalarını “soykırım” olarak tanımlıyor.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.