ABD 2023 mali yılı için Güney Kıbrıs Rum İdaresi’ne yönelik silah ambargosunu kaldırdı

Posted by

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD’nin Güney Kıbrıs Rum İdaresi’ne (GKRY)uyguladığı silah ambargosunu bir yıllığına kaldırdıklarına ait yazılı açıklama yaptı.

Sözcü Ned Price, açıklamada, şu sözleri kullandı:

“Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 2023 mali yılında tekrar ihracat ve savunma materyallerinin transferlerinin onaylanmasına müsaade vermek için Kıbrıs Cumhuriyeti’nin (GKRY) ilgili mevzuat kapsamında gerekli şartları yerine getirdiğini tespit etmiş ve Kongre’ye bildirim etmiştir. Şartlara uygunluk yıllık olarak bedellendiriliyor. Bu tespit ve belgelendirmenin bir sonucu olarak, Bakan, 2023 mali yılında Kıbrıs Cumhuriyeti (GKRY) için savunma ticareti kısıtlamalarını kaldırdı.”

Sözcü, Washington’un milletlerarası silah ticareti düzenlemelerinin, 1 Ekim 2022’den itibaren geçerli olmak üzere yeni politikayı yansıtacak halde değiştirileceğini kaydetti.

YILLIK OLARAK KARAR VERİLİYOR

2019 Doğu Akdeniz Güvenlik ve Güç İştiraki Yasası ve 2020 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası kapsamında ABD’nin savunma eserlerinin Rum idaresine ihracat kısıtlaması iki şarta bağlanmıştı.

Bu iki yasaya nazaran, ABD Lideri, GKRY’nin kara para aklama ile çabada düzenlemeler yapması ve bunu denetleme konusundaki ıslahatları uygulama gayretlerinde ABD ile iş birliği yaptığını Kongreye raporladığı ve Rum Kısmı’nın, Rus savaş gemilerinin yakıt ikmali ve hizmet için limanlarına girişini engellemek için gerekli adımları attığını ve atmaya devam ettiğini yılda bir kere bildirdiği takdirde ilgili ambargolar yıllık olarak kaldırılıyor.

Dışişleri Bakanlığı GKRY’nin durumunun kelam konusu kanunlara uygunluğunu yıllık olarak gözden geçirip Kongre’ye bildiriyor.

Eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da misal bir karar almıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.