AB dışişleri bakanları ‘Rusya’ gündemiyle toplandı

Posted by

Avrupa Birliği (AB) başkanlarının 30-31 Mayıs’ta düzenleyeceği harika tepe öncesinde toplanan bakanların masasındaki birinci bahis, Batı Balkanlar olacak. AB bakanları, akabinde bu ülkelerin dışişleri bakanları ile gayriresmi öğlen yemeğinde bir ortaya gelecek.

Öğlenden sonraki toplantıda Ukrayna’daki savaş ve ilgili gelişmeleri ele alacak bakanlar, Ukraynalı mevkidaşları Dmitro Kuleba ile de bir ortaya gelecek. Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly da görüşmeye katılacak.

Dışişleri bakanlarının, AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen’in 4 Mayıs’ta açıklamasına karşın hala üzerinde uzlaşma sağlanamayan, Rusya’dan enerji ithalatının yasaklanmasını da içeren paketi masaya yatırması bekleniyor.

“DEVLET TARAFINDAN REHİN TUTULUYOR”

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, AB Dışişleri Bakanları toplantısına girişte, “Birliğin tamamı bir üye devlet tarafından rehin tutuluyor. Rehin alınmayı kabul edemeyiz.” ifadesini kullanmıştı.

Kelam konusu pakette Rusya-Ukrayna savaşında yer alan yüksek rütbeli subaylar ve birtakım bireylerin yaptırım listesine eklenmesi, Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank ve öteki 2 bankanın milletlerarası ödeme sistemi SWIFT’ten çıkarılması, Rus devletine ilişkin 3 kanala yayın yasağı uygulanması, Rusya’nın danışmanlık hizmetlerine erişiminin kesilmesi, Rusya’dan ham petrol tedarikinin 6 ay içinde, rafine eser tedarikinin de yıl sonuna kadar basamaklı olarak kaldırılması yer alıyordu.

BİRTAKIM ÜYE DEVLETLER YAPTIRIMA KARŞI TAVIR SERGİLEDİ

AB Kurulu, kimi üye ülkelerin ters tavrı nedeniyle yaptırım paketi içeriğinde kimi değişiklikler yapmış, Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya Rusya’dan petrol ithalatında ek mühlet tanımıştı. Fakat şimdi bir uzlaşma sağlanamadı.

Bakanlar, ayrıyeten AB Dış İlgiler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Şili ve Panama ziyaretleri ile Filistin’e mali takviye de dahil olmak üzere AB’nin gündemindeki öbür mevzuları görüşecek.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.