AB açıkladı: Rus oligarkların mal varlıkları nerede kullanılacak?

Posted by

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik taarruzları 24 Şubat’tan bu yana sürerken, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok devlet Moskova’ya karşı yaptırım kararları aldı.

AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Almanya’nın ZDF Televizyon Kanalına, Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında Ukrayna’nın tekrar inşası konusunda değerlendirmelerde bulundu.

OLİGARKLARIN MAL VARLIKLARI UKRAYNA’NIN TEKRAR İNŞASI İÇİN KULLANILACAK

Ukrayna’nın inşasına Rusya’nın katkı vermesi gerektiğine dikkati çeken von der Leyen, “Hukukçularımız, Ukrayna’nın yine inşası için oligarkların donmuş varlıklarını kullanmanın yollarını bulmak için ağır bir halde çalışıyorlar.” tabirini kullandı.

Von der Leyen, Ukrayna’nın uzun vadede tekrar inşa sürecinin AB’ye katılması için gereken ıslahatlarla birlikte yürütülmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Ukrayna’nın tekrar inşası için ortak finansman sağlamamız gerekecek.” değerlendirmesinde bulundu.

AB, 3 AYDA 30 MİLYAR DOLARLIK MAL VARLIĞINA EL KOYDU

Ukrayna’nın AB üyeliği için hukuk, iktisat ve siyasi alanlarda muhakkak standartları karşılaması gerektiğini anımsatan von der Leyen, üyelik sürecinin büyük ölçüde adayın nasıl davrandığına ve ne yaptığına bağlı olduğunu belirtti.

Rus oligarkların şimdiye kadar 30 milyar dolarlık mal varlığının AB üyesi ülkeler tarafından dondurulduğu kestirim ediliyor.

AB Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise geçen hafta, Ukrayna’nın savaş sonrası yine inşasının yüzlerce milyar euroyu bulabileceğine işaret etmişti.

Borrell, AB ülkelerinin Rusya’nın dondurulmuş döviz rezervlerine el konulmasını ve bunun Ukrayna’nın yine inşasında kullanılmasının değerlendirmesi gerektiğini açıklamıştı.

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle Rusya Merkez Bankası’nın ülke dışındaki yaklaşık 300 milyar dolarlık altın ve döviz rezervi dondurulmuş durumda.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.