150 yıllık konak göz nazaran göre yıkılıyor

Posted by

Rize’nin Pazar ilçesinde ‘korunması gerekli kültür varlığı’ olarak tescilli tarihi Hacı Musa Konağı, yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Vakitle tahrip olup çökmeler yaşanan, duvarlarını da sarmaşıklar saran konağın tadilatı için sahipleri, Kültür Varlıkları Konseyi’ne proje sundu. Varislerinin 8 yılda çizdirdikleri projelerine, alandaki yeni çökmeler nedeniyle onay çıkmadı.

150 yıllık Hacı Musa Konağı, 2012’de Trabzon Kültür Varlıklarını Muhafaza Bölge Şurası Müdürlüğü tarafından ‘korunması gerekli kültür varlığı’ olarak tescillendi. Kimsenin yaşamadığı, vakitle çökmeler yaşanan ve duvarlarını sarmaşıklar saran tarihi konak, yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Konağın tadilatı için sahipleri, Kültür Varlıkları Kurulu’na proje sundu. Lakin varislerinin 8 yıl içinde çizdirdikleri projelerine, binadaki yeni çökmelerin yanı sıra ‘sunulan rölövenin mevcudu yansıtmadığı’ gerekçesiyle onay çıkmadı.

Kurulun ayrıyeten yıkılan kısımlar nedeniyle can ve mal güvenliği açısından gerekli önlemlerin ilgililerce alınması tarafında tespitlerde de bulunduğu yapı, proje çıkmazı nedeniyle tadilata alınamadı. Varisler, tarihi yapının aslına uygun restore edilmesini istiyor.

‘BÜYÜK TEHLİKE ARZ EDİYOR’

Konağın varislerinden Ümit Uzun, evin en az 150 yıllık olduğunu belirterek, “Benim çocukluğum burada geçti. İçi çok hoş ve ahşap sağlıklı bir yapıydı. Biz buradan ayrıldıktan sonra virane kaldı. Bakımı yapılmayınca da ufak ufak çökmeler başladı. Sonrasında tescil edildi. Tadilatlarını yaptırmak için başvurusunu yaptık ancak bir sonuca ulaşamadık.
Konak artık kullanılamaz hale gelirken, büyük bir tehlike arz ediyor. Ufak çökmelerden fazla artık büyük çökmeler yaşanıyor. Çöken yerlerin yol üstünde olması, insanların can güvenliğini tehdit etmesi, büyük sorun arz ediyor. Artık bu yapının yapılmasını geçtik, insanların ölmesinden, ziyan görmesinden korkuyoruz diye konuştu.

KORUMAYA ÇALIŞTIK YIKILMA BASAMAĞINA GELDİ

Tescilin akabinde konağın tadilatını yaptırmak için 8 yıl evvel müracaat ettiklerini belirten, lakin olumlu sonuç alamadıklarını anlatan Uzun, “8 yıl evvel kültür varlıklarına müracaatımızı yaptık, projeyi çizdirdik, lakin takımlar geç gelince yine oluşan çökmeler nedeniyle proje ile farklılıklar oldu, proje kabul edilmedi. Burası çöken bir mesken; proje çizildiği üzere bu yapıya tadilatın başlanması lazım. 8 yıldır bunu başaramayınca müdafaaya çalıştığımız bina artık yıkılma basamağına geldi. Kültür Varlıkları Müdafaa Heyetinin, kağıt üzerinde tescilledikleri tarihi yapıtları kağıt üzerinde bırakmamalarını ve o konakları, tarihi yapıtları muhafazalarını istiyoruz” sözlerini kullandı.

GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE BİR TARİH YOK OLUYOR

Mahallede yaşayan Mehmet Uzun da “Gözümüzün önünde bir tarih yok oluyor ve hiçbir şey yapamıyoruz. Tescil yapıldığı halde ilgilenilmiyor. Artık beşerler buradan geçerken Her an başımıza bir şey düşecek, çocuklarımıza bir şey olur diye kaygıyla geçiyor. Burasının bir tehlike arz ettiğini söylediğimiz halde hiçbir önlem alınmadı. Burası yaklaşık 150 yıllık bir bina olduğu için kurtarılmasını, yine hayata geçirilmesini istiyoruz” dedi. (DHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.